Mustafa Kemal Bulvarı 4/2 A Blok Colorist İş Merkezi / Büyükçekmece
|Randevu Al: 0212 963 22 76
haftalık diyetisyen kontrolleri

Haftalık Ölçüm ve Vücut Analizleri

haftalık kontroller

Haftalık Ölçüm ve Vücut Analizleri – Diyet Uzmanı

Diyet yöntemleri olarak haftalık ölçümler ve vücut analizleri de göz önüne alınmaktadır. Vücudun, uygulanan beslenme programlarına karşı etkilerinin belirlenmesi için haftalık olarak belirli yöntemler ve aletler kullanılarak analizler yapılır.

Yapılan Ölçümler

Haftalık ölçümler ve vücut analizleri için kullanılan yöntemler ve yapılan hesaplamalar: Biyoelektrik Empedans Analizi Biyolektrik empedans analizi vücutta bulunan yağ ve kas dokusunun elektriğe gösterdiği dirençle ölçülür. Zayıf elektriksel akım empedansı ile el ve ayaklarda uygun noktalara akım verilir. Böylece yağ miktarı, yağsız vücut kitlesi, vücut suyu, kas gücü ve ödem gibi veriler elde edilir. Diyetisyenler elde edilen verilere göre beslenme programlarında yapacakları değişiklikleri belirlerler.

Deri Kıvrım Kalınlığı Ölçümü İdeal kilonun ve vücuttaki yağ oranının belirlenmesi için kaliper adı verilen bir cihazla yapılan ölçümlerdir. Kişinin kol, omuz, karın ve bacak bölgelerindeki deri altı yağ dokusu kalınlığı ölçülür. Elde edilen sonuçlara göre ideal kilo belirlenirken uygun beslenme ve egzersiz programları hazırlanır. Kişinin yağ dokusundan kaybetmesi ve derinin sıkılaşması hedeflenir.

Bazal Metabolik Hız Bazal metabolik hız ölçümü ile kişinin vücudunun kilo vermeye ne kadar müsait olduğu ölçülür. Ölçümden önce danışan kişinin en az 4 saat yemek yememiş, alkol ve kafeinli içecekler tüketmemiş, egzersiz yapmamış olması gerekir. Kişi 10 – 15 dakika boyunca nefesini özel araca verir ve bu süre boyunca kesinlikle burnundan nefes almaz. Kalori cinsinden ölçülen metabolik hız sayesinde diyetisyenler vücudun istirahat halindeki iken yaktığı enerji miktarını ölçmüş olurlar. Metabolizma hızını artıracak beslenme programlarını hazırlarlar.

Günlük Enerji İhtiyacı – Kalori Hesaplama Kalori hesaplama, bir diğer adı ile günlük alınması gereken enerji, bazal metabolizma ve egzersiz ile belirlenen ve kişinin gün içerisinde tüketmesi gereken yiyeceklerinin kalorisini ortaya çıkaran sistemdir. Kişiden kişiye değişen kalori ihtiyacı, kilonuz, yaşınız ve boyunuzdan da etkilenir. Kalori hesaplanırken bazal metabolik hız formülünden yararlanılır. Böylece diyetisyenler özel besin programları hazırlayabilirler. Yukarıda kullanılan yöntemlerle kişiye uygun diyet listelerini ve egzersiz programlarını belirlemek daha güvenilir ve hızlı olmaktadır.

Analiz sonunda;

  • vücut ağırlığı,
  • bazal metabolik hız,
  • vücut yağ dokusu ve kas dokusu,
  • vücuttaki ödem miktarında beslenme programı ile birlikte meydana gelen değişimler ve gelişmeler gadlenir.

Diyetisyenler haftalık ölçümler yapmadan kişinin gelişimini takip edemezler. Bu nedenle danışanların haftalık randevularını aksatmamaları gerekir.

Haftalık Kontrol – Beslenme Programları ve Egzersizler

Beslenme programına başlandıktan sonra haftalık diyetisyen kontrolleri gerçekleştirilir. Vücut ağırlığı ve kompozisyonundaki gözlenen değişikliklere göre beslenme programında değişiklikler yapılabilir. Haftalık diyetisyen kontrol süreçlerinde diyet listeleri gözden geçirilerek gerektiğinde size özel yeni bir beslenme programı hazırlanabilir. Metabolizma hızınız, egzersiz çalışmalarınız tek tek incelenir. Hastalık durumlarında kullandığınız ilaçların değişmesine göre yeni besin takviyeleri yapılabilir.


Size özel yöntemler, hızlı ve etkili diyetler, uzman danışmanlık ve mutlu bir hayat…

Randevu ve Teşhis

Danışanlarımızla ilk randevu, kişiye özel beslenme danışmanlığı hakkında bilgilendirme ve vücut analiziyle beslenme probleminin teşhisi.

Kontrol ve Sonuç Koruma

Her hasta için özel olarak haftalık ve aylık kontrollerin yapılması, sonuçların değerlendirilmesi ve motivasyon sağlama, elde edilen sonucu koruma.